Het wel en wee van spoor 1 en 2
Geplaatst op 2 september 2026
Heb je je ziek moeten melden bij je werkgever vanwege een visuele beperking of door problemen met zien als gevolg van niet-aangeboren hersenletsel? Dan kan Visio Zicht op Werk (VZoW) ondersteuning bieden bij jouw re-integratie.
Samen met jou en je werkgever onderzoeken we welke mogelijkheden er zijn om jouw werk duurzaam te blijven uitvoeren.
Werkgever en werknemer zijn gezamenlijk verantwoordelijk voor een succesvolle re-integratie. In eerste instantie wordt gekeken naar terugkeer in je eigen werk (spoor 1a). Als dat niet mogelijk blijkt, wordt onderzocht of een andere passende functie binnen de organisatie mogelijk is (spoor 1b). Wanneer terugkeer binnen de eigen organisatie niet haalbaar is, kan een traject worden gestart gericht op werk bij een andere werkgever (spoor 2).
Hieronder lees je wat je tijdens een re-integratietraject kunt verwachten en hoe VZoW hierbij kan ondersteunen.
Na je ziekmelding treedt de Wet verbetering poortwachter (Wvp) in werking. Deze wet heeft als doel om werknemer en werkgever actief te ondersteunen bij een zo spoedig mogelijke en duurzame terugkeer naar werk.
Welke aanpassingen zijn mogelijk om mijn werk te blijven uitvoeren? (spoor 1a)
Wanneer je door een visuele beperking of andere beperkingen moeite ervaart bij het uitvoeren van je werk, is je werkgever verplicht te onderzoeken welke aanpassingen mogelijk zijn om je aan het werk te houden.
Voor werknemers met problemen in het zien kan VZoW onderzoeken welke ondersteuning nodig is. Met behulp van verschillende onderzoeken brengen wij in kaart welke hulpmiddelen, voorzieningen en werkplekaanpassingen kunnen bijdragen aan het uitvoeren van je werkzaamheden.
We starten altijd met een visueel functieonderzoek. Afhankelijk van jouw situatie kunnen aanvullende onderzoeken worden uitgevoerd, zoals:
• een ict hulpmiddelen onderzoek;
• een verlichtingsonderzoek;
• een werkplekonderzoek.
Het doel van deze onderzoeken is om jouw werk zo goed mogelijk uitvoerbaar te maken. Door passende hulpmiddelen, aanpassingen en vaardigheden in te zetten, kan de visuele belasting worden verminderd en kan duurzame terugkeer in je eigen functie mogelijk worden. Dit wordt spoor 1a genoemd.
Wat als mijn eigen werk niet haalbaar blijkt? (spoor 1b)
Wanneer blijkt dat je eigen functie, ondanks aanpassingen en ondersteuning, structureel niet passend is, onderzoekt je werkgever samen met jou of er andere passende werkzaamheden of functies binnen de organisatie beschikbaar zijn. Dit noemen we spoor 1b.
Om de mogelijkheden voor re-integratie goed in beeld te brengen, wordt vaak rond het eerste ziektejaar een arbeidsdeskundig onderzoek uitgevoerd. Hierbij wordt onderzocht welke werkzaamheden nog passend zijn en welke re-integratiestappen mogelijk zijn.
Bij werknemers met een visuele beperking vraagt dit om specifieke expertise. Naast de taken die bij een functie horen, speelt ook de werkomgeving een belangrijke rol. Denk bijvoorbeeld aan verlichting, visuele belasting, toegankelijkheid van systemen en de mogelijkheid om hulpmiddelen in te zetten.
Daarom kunnen werkgevers bij VZoW terecht voor een specialistisch arbeidsdeskundig onderzoek.
Wat houdt een specialistisch arbeidsdeskundig onderzoek in?
Een specialistisch arbeidsdeskundig onderzoek van VZoW richt zich op de belangrijkste vragen binnen het re-integratieproces:
• Is de werknemer geschikt voor het eigen werk?
• Kan het eigen werk met behulp van aanpassingen passend worden gemaakt?
• Is er ander passend werk beschikbaar binnen de organisatie?
• Zijn er mogelijkheden voor verdere begeleiding richting ander werk?
Daarbij wordt specifiek gekeken naar de relatie tussen de visuele beperkingen, de werkzaamheden, de belastbaarheid en de inzet van hulpmiddelen of voorzieningen.
De arbeidsdeskundige start met een vooronderzoek. Hierbij wordt informatie verzameld over onder andere:
• de organisatie en functie;
• de werkzaamheden;
• het belastbaarheidsprofiel van de bedrijfsarts;
• de ervaren beperkingen;
• de voortgang van het re-integratietraject.
Daarnaast vinden gesprekken plaats met zowel werknemer als werkgever.
Op basis van alle informatie brengt de arbeidsdeskundige een zorgvuldig onderbouwd advies uit over de mogelijkheden voor duurzame werkhervatting. Dankzij de specialistische kennis van visuele beperkingen kan VZoW gericht adviseren over passende re-integratiemogelijkheden.
Wat als er binnen de organisatie geen passende functies zijn? (spoor 2)
Wanneer er binnen de organisatie geen passende mogelijkheden zijn en er volgens de bedrijfsarts nog arbeidsmogelijkheden bestaan, kan een spoor 2-traject worden ingezet. Dit gebeurt vaak rond het eerste ziektejaar, wanneer uit arbeidsdeskundig onderzoek blijkt dat duurzame terugkeer binnen de eigen organisatie niet haalbaar is.
Veel werkgevers werken samen met reguliere re-integratiebureaus. Voor werknemers met een visuele beperking vraagt re-integratie echter vaak om aanvullende specialistische kennis.
Denk bijvoorbeeld aan vragen als:
• Welke werkomgeving is passend?
• Welke rol speelt verlichting?
• Kunnen werkzaamheden gedeeltelijk non-visueel worden uitgevoerd?
• Welke taken zijn haalbaar gezien het visuele functioneren?
• Welke hulpmiddelen zijn nodig?
• Welke extra inspanning vraagt het werk?
Bij VZoW wordt een spoor 2-traject begeleid door een Adviseur Arbeid. Het traject wordt afgestemd op jouw persoonlijke situatie en bestaat vaak uit:
• het opstellen van een persoonsprofiel;
• het in kaart brengen van interesses en mogelijkheden;
• arbeidsmarktoriëntatie;
• sollicitatiebegeleiding;
• bemiddeling richting werk.
Heb je vragen?
Visio Zicht op Werk denkt graag met je mee over oplossingen die passen bij jouw situatie.
Voordat een traject kan starten, brengen wij een offerte uit aan je werkgever. Na goedkeuring kan het traject worden opgestart.
Wil je meer informatie? Neem dan vrijblijvend contact met ons op en vraag naar een Adviseur Arbeid. Een verwijzing is niet nodig. Met jouw toestemming vragen wij wel actuele oogheelkundige informatie op bij je oogarts of specialist.
Mail naar visiozichtopwerk@visio.org of bel naar 088 585 85 85.